وزیر اقتصاد: هیچ بهانه‌ای در پرداخت وام بدون ضامن پذیرفته نیست

وزیر اقتصاد از نظارت برخط و برخورد بی‌درنگ با مدیران بانکی که از مصوبه ارائه تسهیلات بانکی خرد تخطی کنند، خبر داد.

وزیر اقتصاد از نظارت برخط و برخورد بی‌درنگ با مدیران بانکی که از مصوبه ارائه تسهیلات بانکی خرد تخطی کنند، خبر داد.

سید احسان خاندوزی، شنبه شب در گردهمایی سراسری مدیران بانک‌های دولتی با عنوان “تحول نظام بانکی به نفع مردم” گفت: دو راه برای اصلاح نظام بانکی داریم؛ نخست ادامه مسیر قبلی است که مقصد آن چیزی متفاوت از وضع نامطلوب امروز نخواهد بود و راه دوم استفاده از ابتکارات و ابزارهای نوین است. کلیدواژه این رویکرد، “مسیر تحولی” است که باید نقطه شروع تحول بانکی باشد.

وی خطاب به مدیران بانک‌های دولتی تصریح کرد: پیام امشب من این است که بیایید دست به دست هم بدهیم تا خدمت گیرندگان شبکه بانکی، اراده تغییر در شبکه بانکی را احساس کنند.

خاندوزی با اشاره به اینکه مدیران نظام بانکی افسران نظام مالی کشور هستند که باید تحول بانکی را پیش ببرند، گفت: سهم این مدیران به اندازه همه بخش های دیگر است که می‌تواند ۱۴۰۱ متفاوتی رقم بزند.

شفاف‌سازی بخشنامه‌ها

وزیر اقتصاد ادامه داد: اگر در شبکه بانکی مشتریان خوش‌حسابی هستند، باید بتوانند به راحتی تسهیلات بگیرند. این مشتریان کم‌ترین ریسک بازپرداخت را دارند و نباید مشکلی در دریافت وام داشته باشند.

خاندوزی بیان کرد: از همه مدیران می‌خواهم تا ظهر یکشنبه بخشنامه بانک خود را در سایت‌شان بارگذاری کنند تا مردم جزئیات پرداخت تسهیلات و حتی کمبودهای احتمالی را ببینند.

تغییر بی درنگ مدیران متخلف

وی تاکید کرد: حتما شیوه نظارت و اعتراض به عملکرد شعب در سایت بانک اعلام شود تا مردم بتوانند مشکل خود را در رابطه با مطالبه ضامن از سوی بانک اظهار کنند و تلاش کنید ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده شود؛ اگر مشکل حل نشد در تغییر مدیران شعب درنگ نکنید.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید بخشی از منابع بانک‌ها برای پرداخت وام های خرد در نظر گرفته شود، اظهار کرد: این سیاست‌ها برای خودنمایی نیست بلکه برای بازگشت امید به مردم است.

خاندوزی تصریح کرد: بعد از ابلاغ مصوبات هیچ بهانه‌ای از سوی مدیران شعب بانک‌های دولتی درباره ارائه تسهیلات بدون ضامن پذیرفته نیست.

ضمانت‌های اجرا

وزیر اقتصاد در حاشیه گردهمایی سراسری مدیران بانک‌های دولتی، با بیان اینکه درباره ضمانت اجرای مصوبه تسهیل پرداخت وام‌های خرد، دو ضمانت پیش بینی شده است، توضیح داد: نخست اینکه متن نهایی این توافق با همراهی هیئت مدیره بانک‌های دولتی تنظیم و محدودیت‌های احتمالی پیش‌بینی شده است و هم اکنون بانک‌های دولتی با این هماهنگی به سراغ اجرای مصوبه رفته‌اند.

خاندوزی گفت: دوم اینکه در جلسه با هیئت مدیره بانک‌های دولتی و مدیران استانی آنها دو نظارت پیش بینی شد؛ به این ترتیب که هم بازرسی هر بانک و هم بازرسی وزارت اقتصاد بصورت برخط بر این مصوبات نظارت می‌کند و با مدیران شعب متخلف با سرعت و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

خاندوزی در پایان درباره خودداری برخی بانک‌های دولتی از ارائه وام در ماه‌های پایانی سال گفت: اگر فردی از قبل نوبت وام او فرا رسیده و شرایط لازم را داشته باشد باید بتواند تسهیلات خود را بدون ضامن دریافت کند و از بعد از ظهر یکشنبه که مصوبات از سوی بانک‌ها ابلاغ می شود هیچ بهانه ای از مدیران شعب پذیرفته نخواهد بود.

مطالبه رئیس جمهور

در این گردهمایی، سید عباس حسینی؛ معاون امور بانکی و بیمه وزیر اقتصاد هم با اشاره به منویات رییس جمهور خطاب به نظام بانکی، گفت: مردم نیز در دیدارهای عمومی از نظام بانکی همین درخواست‌ها را داشته‌اند.

وی منویات رئیس جمهور را مواردی شامل؛ آسان سازی پرداخت تسهیلات، برخورد جدی با بدحسابان، باز پرداخت سود مازاد، راه‌اندازی واحدهای تملیکی، جایگزینی طرح اعتبارسنجی با اخد ضامن، لزوم توجه به بانکداری اسلامی از مسیر قرص‌الحسنه و تاکید بر واگذاری اموال مازاد بانک‌ها عنوان کرد.